Vērošana: Labākā prakse

Bruņurupuči Turcijā
Pludmale Çıralı Olimpos-Beydağları nacionālajā parkā ir lieliska vieta tūristiem un bruņurupučiem
Pludmale Çıralı Olimpos-Beydağları nacionālajā parkā ir lieliska vieta tūristiem un bruņurupučiem

Pieaugot Vidusjūras pludmaļu popularitātei tūristu vidū, pieauga arī nepieciešamība uzturēt pludmales bruņurupučiem piemērotā stāvoklī. Atjautīgākie tūrisma galamērķu pārvaldnieki saprata, ka iespēja vērot bruņurupučus un uzzināt par tiem vairāk varētu būt pievilcīga tūristiem, un šī iespēja tika likta lietā, it sevišķi Turcijā. Nelielajā Çıralı ciematā Pasaules Dabas Fonda Turcijas nodaļa palīdzēja attīstīt ekotūrismu tādā veidā, kas ļautu cilvēkiem nekaitēt bruņurupučiem. Vietējie lauksaimniecības produkti ir organiski, lai izvairītos no piesārņojuma, un netiek atļauta apbūve pludmaļu tuvumā. Naktī pludmales tiek patrulētas, lai atzīmētu bruņurupuču ligzdas un nepieļautu apgaismojumu, kas varētu aizvilināt tikko izšķīlušos bruņurupucēnus projām no jūras. Tūristiem rītausmā pat ir iespēja palīdzēt nokļūt tikko izšķīlušamies bruņurupučiem jūrā.

Caretta caretta ir fascinējoša, ļoti sena un ilgi dzīvojoša suga
Caretta caretta ir fascinējoša, ļoti sena un ilgi dzīvojoša suga

Arī citas vietas, kas agrāk bija saistītas ar masveida tūrismu, ir mainījušas savas tradīcijas, lai paaugstinātu interesi par bruņurupučiem. Lielisks piemērs ir Iztuzu pludmale Daljanā, kur vietējās viesnīcas popularizē bruņurupuču vērošanu, bet jūras dzīvnieku apskates ekskursijas nodrošina darbu vietējiem laivu īpašniekiem. Šajā un citās pludmalēs pētījumus veic Hacetepes Universitātes jūras bruņurupuču izpētes komanda (skatiet zemāk esošo saiti). Ir vēlams, lai arvien vairāk zonu, kur ir pastāvējusi konkurence starp cilvēkiem un savvaļas dabu, rastu iespēju pārvērst šķietamo apdraudējumu abpusēji izdevīgā situācijā.

 
Internetā
atbalsta
TESS logotips Medījamo dzīvnieku un savvaļas putnu aizsardzības fonda logotips Anatrack Ltd logotips Tero Consulting logotips COUNT Starptautiskās dabas aizsardzības partneru savienības (COUNT Partner International Union for Conservation of Nature) logotips