Svešo sugu pārvaldība: Labākā prakse

Svešo sugu apkarošanai ir nepieciešams zinātnes un sabiedrības atbalsts

Kļūdu labošana: Pelēko vāveru apkarošana rudo vāveru populācijas atjaunošanai

Jauns dižskābardis, kura mizu nograuzusi pelēkā vāvere (augstāk), nevar izdzīvot.
Jauns dižskābardis, kura mizu nograuzusi pelēkā vāvere (augstāk), nevar izdzīvot.

Ziemeļamerikas pelēkā vāvere ir sekmīgi izplatījusies lielākajā Lielbritānijas daļā un turpina izplatīties virzienā uz Šveici un Franciju nepārdomātas izlaišanas rezultātā, kas notika Itālijā. Šī invazīvā suga vairojas tādā apmērā, ka iznīcina dižskābaržu, ozolu un citu vietējo koku sugu, nograužot to mizu, un slimību un konkurences rezultātā ir izdzinusi vietējo Eirāzijas rudo vāveri. Sākotnēji tikai uzskatīts, ka slimības riska dēļ (kas nogalina rudās vāveres, bet nekaitē pelēkajām) ir jālikvidē pelēkās vāveres lielos apgabalos, pirms var atjaunot rudo vāveru populāciju, un ka cilvēki nepiekristu šādai likvidēšanai.

Tomēr tika konstatēts, ka zema blīvuma pelēko vāveru populācijās slimība ir reti izplatīta un rudās vāveres var atjaunot kolonijas, tiklīdz tiek būtiski samazināts pelēko vāveru skaits. Turklāt, ja lietderīga informācija par procesu tiek nodota vietējām kopienām, cilvēki ziņos par pēdējām pelēkajām vāverēm, kas apdraud viņu vērtīgo vietējo sugu. Rūpīga izpēte un tās rezultātu pielietošana, aktīvi iesaistot vietējos iedzīvotājus, var būt par pamatu lielākās daļas invazīvo sugu apkarošanai.

Puķu sprigane vai Japānas sūrene?

Puķu sprigani var izrakt, padarot to par labu kopienas saglabāšanas projektu. Japānas sūrene iesakņojas ļoti dziļi un ir noturīga pret lielāko daļu herbicīdu, izņemot Dow Chemicals ražoto ICADE.

 
Internetā
atbalsta
TESS logotips Medījamo dzīvnieku un savvaļas putnu aizsardzības fonda logotips Anatrack Ltd logotips Tero Consulting logotips COUNT Starptautiskās dabas aizsardzības partneru savienības (COUNT Partner International Union for Conservation of Nature) logotips