Svešo sugu pārvaldība

Puķu sprigane (Impatiens gladulifera) viegli izplatās gar upēm un strautiem un izspiež vietējo veģetāciju; kreisajā pusē ir redzama arī Japānas sūrene (Fallopia japonica) (noklikšķiniet uz attēla, lai palielinātu; ←, lai atgrieztos).
Puķu sprigane (Impatiens gladulifera) viegli izplatās gar upēm un strautiem un izspiež vietējo veģetāciju; kreisajā pusē ir redzama arī Japānas sūrene (Fallopia japonica) (noklikšķiniet uz attēla, lai palielinātu; ←, lai atgrieztos).

Invazīvas svešās sugas ir dzīvnieki un augi, kas ir netīšām vai tīšām ieviesti dabiskā vidē, kur tie parasti nav sastopami, ar būtiskām negatīvām sekām to jaunajai videi. Daži tiek ieviesti nejauši, piemēram, importējot koksni vai citus produktus, vai ar ūdeni, kas izsūknēts no kuģiem. Tomēr ļoti daudzi ir ieviesti kā pievilcīgi augi vai dzīvnieki. Cilvēki jau tūkstošiem gadu pārvieto sugas tīši, netīši (piemēram, žurkas) vai kā pārtikas augus un dzīvniekus. Daudzos gadījumos šādām kultūraugu vai dārza sugām ir nepieciešama rūpīga kopšana un tās jaunajā vidē neattīstās. Tomēr dažas sugas izplatās ļoti aktīvi un kļūst par kaitēkļiem vai izskauž vietējās sugas.

Invazīvo svešo sugu pārvaldība Eiropā ir gadu izmaksā vairāk nekā 12 miljardus euro. Eiropas Komisija ir izsniegusi direktīvu, lai novērstu zināmo invazīvo sugu ieviešanu un palīdzētu noteikt, pārvaldīt un iznīcināt jau esošās. Šādu sugu noteikšanai un pēc iespējas ātrākai apkarošanai ir nepieciešama palīdzība no vietējiem iedzīvotājiem, pirms šādas sugas iedzīvojas. Ja tas netiek darīts, šīs sugas izplatās un to izraisītās problēmas kļūst daudz nopietnākas: pēc gada tās aizņems visu zemi vai ūdeni vai būs izskaudušas ierastās vietējās sugas.
LABĀKĀ PRAKSE piedāvā saites uz papildu informāciju par problēmu un par visproblemātiskākajām Eiropas sugām, lai tās varētu atpazīt, ziņot par tām un meklēt palīdzību to apkarošanā.
KARTĒŠANAS un apkarošanas darbam var ļoti noderēt vietējo kopienu un klubu koordinācija.
Lūdzu, REĢISTRĒJIETIES un, ja iespējams, ZIEDOJIET, lai palīdzētu mums veidot vadlīnijas kopienām un pārvaldītājiem invazīvo svešo sugu apkarošanu Eiropā.

 
atbalsta
TESS logotips Medījamo dzīvnieku un savvaļas putnu aizsardzības fonda logotips Anatrack Ltd logotips Tero Consulting logotips COUNT Starptautiskās dabas aizsardzības partneru savienības (COUNT Partner International Union for Conservation of Nature) logotips