Stebėjimas: Geriausia praktika

Vėžliai Turkijoje
Turistai ir vėžliai Olimpos-Beydağları nacionaliniame parke Çıralı paplūdimyje
Turistai ir vėžliai Olimpos-Beydağları nacionaliniame parke Çıralı paplūdimyje

Plečiantis rekreaciniam verslui, Viduržemio paplūdimiuose atsirado reikmė užtikrinti, kad paplūdimiuose vėžliai jaustųsi saugūs. Verslas labiau išvystytose turistinėse vietovėse suprato, kad galimybė stebėti ir pažinti vėžlius galėtų būti turistų traukos objektu. Tuo puikiai pasinaudojo Turkija. Mažyčiame Çıralı kaimelyje Pasaulio laukinės gamtos fondo Turkijos atstovybė prisidėjo prie eko turizmo vystymo, siekiant įtraukti žmones į veiklą, kuri pasitarnauja vėžlių populiacijos saugojimui. Vietos gaminiai yra organinės kilmės, taigi neteršiantys aplinkos, o pramonė įsikūrusi atokiau nuo paplūdimių, kurie naktį saugomi patrulių, pažyminčių vėžlių lizdus ir užtikrinančių, kad šviesos neatbaidys vėžliukų tolyn nuo jūros. Auštant turistai gali padėti nukreipti vėžlių jauniklius link jūros.

Caretta caretta pakeri – kaip viena seniausių ir ilgiausiai gyvenančių rūšių
Caretta caretta pakeri – kaip viena seniausių ir ilgiausiai gyvenančių rūšių

Kitos, anksčiau labiau su masiniu turizmu susijusios vietovės, pakeitė savo veiklą taip, kad būtų atsižvelgta į vėžlių gerovę. Dalyano kurortiniame mieste esantis Iztuzu paplūdimys yra puikus pavyzdys to, kaip vietos viešbučiai išvystė vėžlių stebėjimą, o toks jūros gyvūnų stebėjimo verslas sukūrė darbo vietų valčių įguloms. Šiame ir kituose paplūdimiuose Hacettepe universiteto Jūros vėžlių tyrimo grupė (žr. žemiau) atlieka tyrimus. Būtų puiku, jeigu daugiau vietovių, kuriose laukinė gamta konkuruoja su žmonėmis, rastų būdų galimą riziką paversti abipusiai naudingomis galimybėmis.

 
Internete
remiama
„TESS“ logotipas Laukinių medžiojamųjų žvėrių ir paukščių apsaugos fondo (Game and Wildlife Conservation Trust) logotipas „Anatrack Ltd“ logotipas „Tero Consulting“ logotipas „COUNT Partner International Union for Conservation of Nature“ („COUNT‘ tarptautinės partnerių sąjungos gamtosaugai) logotipas