Miškininkystė: Geriausia praktika

Vokiškas auksas ir miško gaminiai ne iš medienos

Dėl ryškių skirtumų iš dviejų geriausios praktikos miškininkystėje pavyzdžių mes negalėjome išrinkti vieno, todėl pateikiame juos abu kartu su kitomis idėjomis.

50-metės bukmedžių plantacijos
50-metės bukmedžių plantacijos

Intensyvi miškininkystė dažnai leidžia išauginti vienodo amžiaus vienos, dviejų ar trijų rūšių sodinukų derlių. Paprastai šie pasėliai nesuteikia pakankamos įvairovės, kad dauguma laukinės gamtos rūšių galėtų išgyventi. Taip pat toks būdas gali pareikalauti gamybos išlaidų, pvz., kuomet dėl plėšrūnų trūkumo paplinta vabzdžiai kenkėjai. Kita vertus, tai gali turėti ir teigiamos įtakos kontroliuojant kenkėjų paplitimą. Pavyzdžiui, pilkosios voverės sunaikina bukmedžius mišriuose miškuose nugrauždamos jų žievę, tačiau to nenutinka izoliuotose jaunų bukmedžių teritorijose, kadangi ten šiems gyvūnams nėra pakankamos kitokio maisto įvairovės.

Kuo senesnis bukmedžių miškas, tuo didesnė medžių įvairovė, tačiau laikui bėgant lygi balta medžio šerdis yra linkusi patamsėti. Todėl, kai medžiams yra 100–120 metų, jie kertami, kad būtų išvengta nuostolių parduodant nestandartinę medieną. Kita vertus, tamsesnės medienos panaudojimo galimybės, labiausiai gaminant aukštos kokybės „vokiškojo aukso“ baldus Artimųjų Rytų rinkai, sukūrė paklausą, kuri užaugino senesnės spalvotosios medienos vertę vakarinėse Vokietijos dalyse, pvz., Saar-Hunsrücke ir Westeifelyje.

Vaisiai ir grybai kaip miško gėrybės Švedijoje
Vaisiai ir grybai kaip miško gėrybės Švedijoje

Galimybės, atveriančios naujas rinkas, yra viena iš geriausių praktikų skatinant gamtą tausojantį miško želdynų valdymą. Kitas būdas yra gilinti žinias apie „miško gaminių ne iš medienos“ rinkos vertę. Siekiant išsiaiškinti tokių produktų ir malkų, kamščiamedžio žievės, pašarų, grybų, medaus ir kt. miško gaminių ne iš medienos vertę, Pasaulio bankas atliko tyrimą Viduržemio jūros regione. Šio tyrimo metu išsiaiškinta, kad vidutinė vertė siekia 41 Eur/ha per metus pietinėse Europos šalyse. Rekreacinis šių produktų aspektas vertinamas kaip papildomą vertę sukuriantis veiksnys, labiausiai įtraukiant rekreacinę paukščių ir žvėrių medžioklę. Svarbiausia užduotis yra sukurti didžiausią vertę žemės savininkams ir vietos bendruomenei.

 
Internete
remiama
„TESS“ logotipas Laukinių medžiojamųjų žvėrių ir paukščių apsaugos fondo (Game and Wildlife Conservation Trust) logotipas „Anatrack Ltd“ logotipas „Tero Consulting“ logotipas „COUNT Partner International Union for Conservation of Nature“ („COUNT‘ tarptautinės partnerių sąjungos gamtosaugai) logotipas