Akvakultūra: Geriausia praktika

Harka Gård pelkynas Švedijoje
Dirbtinis Harka Gård pelkynas Švedijoje
Dirbtinis Harka Gård pelkynas Švedijoje

Švedijos Harka Gård pelkyną sukūrė žymus laukinės gamtos biologas prof. Vidaras Marcströmas. Šio pelkyno sukūrimo tikslas buvo padėti spręsti sunkumus, užklupusius Baltijos jūrą. Šie stipriai Baltijos jūrą paveikę sunkumai – užterštumas, įskaitant žemės ūkio azoto ir fosforo nuotekas. Tam, kad šis užterštumas būtų sumažintas, kai kurie vandens keliai dėl užterštumo sulaikymo buvo užtvenkti. Deja, žinoma, jog užtvankos gali pakenkti migracijai, kuri reikalinga daugeliui neršiančių žuvų.

Marcströmo metodas remiasi plačių ir seklių kanalų iškasimu lygiagrečiai su pagrindiniu vandens kanalu. Užtvankos įrengiamos kanalų pradžioje tam, kad prisipildytų, o pabaigoje – kad išsektų. Pagrindiniame kanale gali būti šiek tiek vandens, tačiau didžiausias srautas, siekiant sukaupti maistingąsias azoto ir fosforo medžiagas, kurios praturtina kanalo augmeniją, yra sulėtinamas. Puikios augimo sąlygos augalams ir tam tikriems stuburiniams užtikrina maisto atsargas žuvims ir antims, kuriuos galima kultivuoti siekiant gauti papildomų įplaukų. Be to, visą kanalą galima drenuoti ir augalijai tapus per tankiai, išretinti ją bei panaudoti kaip naudingą kompostą.

Pelkės yra tobulas arealas antims
Pelkės yra tobulas arealas antims

Ši akvakultūros rūšis suteikia daugiau lankstumo negu natūralesnės pelkės. Ji labiausiai tinkama tokiomis sąlygomis, kurios labiau būdingos potvynių lygumoms, kadangi kanalas tėra 40–50 cm gylio. Toks gylis pasirinktas dėl to, kad būtų kuo labiau išnaudojamas augalijos potencialas. Vietose, kuriose galima pritaikyti šią pelkės rūšį, Švedijos valdžia buvo pasiruošusi suteikti 90 proc. subsidijų statyboms vykdyti.

 
remiama
„TESS“ logotipas Laukinių medžiojamųjų žvėrių ir paukščių apsaugos fondo (Game and Wildlife Conservation Trust) logotipas „Anatrack Ltd“ logotipas „Tero Consulting“ logotipas „COUNT Partner International Union for Conservation of Nature“ („COUNT‘ tarptautinės partnerių sąjungos gamtosaugai) logotipas