Rinkimas: Geriausia praktika

Grybų rinkimas Europoje ir uogų Rumunijoje.

Europos grybų rinkimo elgesio kodeksas

Yra pakankama pavalgyti.
Yra pakankama pavalgyti.

Grybų valgymas - tai valgymas seniausių produktų žemėje. Grybų evoliucija yra atšaka nuo gyvūnų, kurie yra artimesni giminaičiai nei augalai ir tai įvyko daug milijonų metų atgal. Tikėtina, kad grybai buvo pirmosios sudėtingos būtybės sausumoje. Iš tikrųjų, grybų egzistavimas skatino daugelį naudingų gyvybinių procesų, susietų su organinių medžiagų skaidymu, augalų augimo skatinimu, o mielės buvo žmonių naudojamos duonos ir alkoholio gamybai.

Grybų rinkimas Europoje yra labiau paplitęs negu naudojimas kitų gamtinių išteklių, kaip medžioklė ir žvejyba. Jeigu jūs renkate grybus, tai galite prisidėti ir prie gamtinių išteklių atkūrimo, ypač kai grybai jums suteikia ir kitokią naudą. Tai gali būti buveinių išsaugojimas ir atkūrimas, o tai yra labai svarbu.

Europos Tarybos Berno konvencija yra parengusi Grybų rinkimo ir bioįvairovės chartiją, kurios dalis yra šis priedas. Ją parengiant Berno konvencijos sekretariatui talkino Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga (www.iucn.org). Chartijos tekstas, naudingų patarimų ir organizacijų tinklapių nuorodų galite rasti šiuo adresu: www.naturalliance.eu. Siūlome kaip minimumą perskaityti šį Elgesio Kodeksą ir jo laikytis.

GAMTA, ŽMONĖS IR JŪSŲ ILGAS PASITENKINIMAS BUS, JEIGU;

ATPAŽINKITE GRYBUS: pasiimkite apibūdintoją ir išmokite atpažinti tiek saugomas, tiek nuodingas grybų rūšis; nerinkite grybų, kurių negalite atpažinti. Rinkite ne retas, bet tipiškas tai vietovei grybų rūšis.

GERBKITE TAISYKLES: žinokite ir gerbkite tas teritorijas, kuriose negalima grybų rinkti; tai gali būti tankiai apgyvendintos teritorijos. Pasikonsultuokite su žemių naudotojais, saugomų teritorijų darbuotojais.

GERBKITE GAMTĄ: atsiminkite, kad dirvožemis ir miško paklotė taip pat turi būti nealinama ir turi atsistatyti; leiskite grybams išplatinti sporas; palikite tinkamiausius dauginimuisi; išmokykite kitus asmenis naudotis šiomis ir kitomis taisyklėmis.

GERBKITE KITUS: visada palikite vieną grybą kitiems žmonėms (pvz.: fotografams, grybų tyrėjams), gyvūnams, kurie maitinasi grybais (pvz.: vabzdžiams) bei grybų reprodukcijai.

IŠVENKITE ATLIEKŲ: nerinkite grybų daugiau negu jums reikia; nešiukšlinkite tenai, kur grybus renkate; įspėkite kitus žmones, kad nepakenktų grybų bendrijoms tokiomis formomis, kaip bėgiojimas, važinėjimas dviračiu ar kitomis priemonėmis, jodinėjimas tuose miškuose, kur grybų augimas yra intensyvus.

ESANT GALIMYBEI UŽMOKĖKITE AR PADĖKOKITE: padėkokite žemių savininkams už natūralių buveinių išsaugojimą, kurios gamtai ir jums teikia naudą; jeigu yra reikalinga užmokėkite už lankymąsi, pvz.: saugomose teritorijose.

PADĖKITE IŠSAUGOTI: padėkite, jeigu jūsų paprašytų, atlikti grybų rūšių inventorizavimą, buveinių atkūrimą; įsijunkite į visuomeninių organizacijų veiklas, kurios teikia informaciją apie grybus ar organizuoja jų apsaugą.

Šaltalankių rinkimas Sfântu Gheorghe Rumunijoje.

Dygliuotieji šaltalankiai turi gausybę geltonų uogų
Dygliuotieji šaltalankiai turi gausybę geltonų uogų

Sfântu Gheorghe bendruomenė yra įsikūrusi ties Dunojaus žiotimis ir pasiekiama tik vandeniu. Pagrindinė žvejybos žiauniniais tinklais ir keletu kablių pramonė stipriai nukentėjo uždraudus eršketų žvejybą 2006-aisiais metais. Dunojaus deltos nacionalinio instituto biologai padėjo vietos bendruomenei atrasti naujas laukinės gamtos galimybes. Viena tokių galimybių – ant kranto augantys krūmai – dygliuotieji šaltalankiai – gausūs geltonų uogų, naudojamų maisto, gėrimų ir tradicinės medicinos pramonėje.

Nendrių kultivavimas yra praktiška vietos pramonė, todėl buvo nuspręsta, kad dygliuotųjų šaltalankių uogos taip pat gali būti vertingos bent jau pritraukiant lankytojus ir plėtojant turizmo pramonę. Šiuo tikslu vietos vaikai įsitraukė į žemėlapių projektą, skirtą dygliuotųjų šaltalankių plotams išmatuoti ir įvertinti numatomą derliaus vertę, naudojant „Naturalliance“ suteiktus žemėlapių sudarymo ir GPS įrankius.

Mokinius labai sudomino esamų išteklių žemėlapių sudarymas
Mokinius labai sudomino esamų išteklių žemėlapių sudarymas

Daugelis Europoje vykdomų projektų pasitarnauja vietos bendruomenių pastangoms, skiriamoms laukinės augalijos apsaugai. Kai kurie jų yra registruoti kaip tvarūs laukinės augalijos panaudojimo būdai „FairWild“ sistemoje, įsteigtoje didžiųjų tarptautinių apsaugos organizacijų (informacijos apie gamybos idėjas rasite paspaudę dešiniau). „Sfântu Gheorghe“ projektas galbūt ir netaps nauja sėkminga iniciatyva, tačiau nepaisant ekonominių šaltalankių pramonės rezultatų, vietos vaikams šis dygliuotas krūmas kels naują pagarbos ir pripažinimo jausmą.

 
Internete
remiama
„TESS“ logotipas Laukinių medžiojamųjų žvėrių ir paukščių apsaugos fondo (Game and Wildlife Conservation Trust) logotipas „Anatrack Ltd“ logotipas „Tero Consulting“ logotipas „COUNT Partner International Union for Conservation of Nature“ („COUNT‘ tarptautinės partnerių sąjungos gamtosaugai) logotipas