Użytkowanie psów: Najlepsza praktyka

Szkolenie psów w polowaniu na kuropatwy we Włoszech i Chorwacji
Nagrody są silną motywacją w konkursach, które wspierają ochronę przyrody.
Nagrody są silną motywacją w konkursach, które wspierają ochronę przyrody.

Kuropatwa jest ptakiem łownym, który bardzo korzysta na uprawach zbóż i występuje w takich ilościach że możnaby upolować ich setki w ciagu jednego dnia na terenie obiektów sportowych. Psy były wykorzystywane w celu znalezienia kuropatwy do ustrzelenia, ale największych umiejętności wymaga szkolenie psów dla sokolnictwa, dla którego psy muszą być szczególnie posłuszne.

Mimo, że intensywne rolnictwo jest złe dla kuropatw, rolnicy mogą wciąż zarządzać gruntami tak by utrzymać kuropatwy (i inne zwierzęta, a także rośliny o podobnych wymaganiach), jeżeli zmniejszenie dochodu gospodarstw jest kompensowane. W Udine we Włoszech, lokalna społeczność podjęła współpracę z właścicielami gruntów w celu utworzenia trzech stref ochrony kuropatwy. W strefie z najlepszymi siedliskami, kuropatwy były chronione na potrzeby szkolenia psów w zakresie szukania ptaków, ale bez ich łapania. W środkowej strefie rolnicy otrzymywali kompensacje od sokolników, dla których złowienie kuropatwy jest sporym sukcesem, a najbardziej oddalona strefa przeznaczona była do polowań.

Wyżeł w trakcie szkolenia w Zadarze w Chorwacji
Wyżeł w trakcie szkolenia w Zadarze w Chorwacji

W Zadarze, na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, już same próby psów myśliwskich przynoszą wystarczające dochody, aby zapewnić ochronę kuropatwom. Właściciele psów z Włoch, Francji i Hiszpanii płacą profesjonalnym trenerom psów € 90 za dzień za przygotowanie angielskiej i kontynentalnej rasy psów na zawody wystawiania / wskazywania. Próby trwają do 20 dni, dzienna opłata wstępu wynosi € 35 i ponad 200 psów jest szkolone każdego dnia. Do tego odchodu należy doliczyć bardzo istotny wkład w postaci opłat w lokalnych hotelach i restauracjach.

 
jest wspierany przez
Logo TESS Logo Game and Wildlife Conservation Trust
Logo Anatrack Ltd. Logo Tero Consulting Logo Partnera COUNT - IUCN - Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody