Ochrona rezerwatów: Najlepsza praktyka

Eko-turystyka w Parku Narodowym Soomaa w Estonii
Soomaa National Park jest obszarem bez działalności człowieka
Soomaa National Park jest obszarem bez działalności człowieka

Rezerwat jest obszarem, który jest zazwyczaj zarządzany przez państwo lub organizację prywatną, by wspomagać bogactwo natury. Dla lokalnej społeczności, może to stanowić ograniczenie w zakresie korzystania z gruntów, chyba że taki obszar nie nadaje się do rozwoju. Mimo to, pomoc lokalnej społeczności jest często niezbędna by zapewnić respektowanie ograniczeń i może także w zarządzaniu rezerwatem. Niezbędne są przy tym dobre praktyki obejmujące również poszukiwanie nowych korzyści dla tych społeczności.

Rezerwaty mogą dostarczać korzyści, poprzez eko-turystykę. Pensjonaty i hotele mogą również być potrzebne w ich otoczeniu. Ośrodki dla gości, niezbędne dla zapewnienia żywności i informacji, mogą tworzyć miejsca pracy. Jednakże, turystyka wymaga starannego zarządzania, jeśli wzrost liczby osób nie ma się sam stać problemem poprzez erozję lub zakłócenia.

Kajakarstwo zapewnia cichą przyjemność bez zanieczyszczeń
Kajakarstwo zapewnia cichą przyjemność bez zanieczyszczeń

Soomaa oznacza w języku estońskim "bagno". Park Narodowy Soomaa jest sztandarowym przykładem najlepszych praktyk nie tylko dlatego, że istnieje w nim tak wiele sposobów dla turystów do korzystania z piękna krajobrazu, na przykład z łodzi w sezonie letnim lub wynajem sań zimą, ale także poprzez tworzenie lokalnej sieci wsparcia "Przyjaciele Soomaa". Sieć ta pomaga zarówno w zachowaniu swoistych cech obszarów jak i jest źródłem innowacyjnych pomysłów na poprawę ochrony i lokalną wartość rezerwatu.

 
Na Stronie
jest wspierany przez
Logo TESS Logo Game and Wildlife Conservation Trust
Logo Anatrack Ltd. Logo Tero Consulting Logo Partnera COUNT - IUCN - Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody