Toplayıcılık

Chantarelles Avrupa’nın en sevilen mantarı mı?
Chantarelles Avrupa’nın en sevilen mantarı mı?

Avcılık ve balıkçılıkta daha iyi şartlar tercih edilmediğinden, insanlar küçük hayvanlar ve vahşi bitkilerle beslenen türlerle gelişmişlerdir. Naturalliance içindeki organizasyonların yaptığı anketlerde kırsal ev sahiplerinin yarısının yaban kaynaklarını topladıkları anlaşılmıştır. Ancak bunun için yapılan yıllık harcama 30 avro ve çok azı da 100 avro civarındadır. Bu nedenle büyük gruplar kazanç sağlıyor olabilir ancak az harcayanlar doğanın zenginliğinden daha fazla fayda sağlayanlardır. Bu sosyo-ekolojik trajedi yaratmaktadır. Diğer yandan Avrupalı çocuklar muhtemelen doğa olan ilgilerini topladıkları yaban çiçekleri, meyve, kabuklular, mantar veya aileleri için yakacak odun gibi yollar sayesinde ediniyorlar. Arazi sahipleri diğerleri arazilerini bu şekilde kullandıklarında kazanç sağlamamaktadırlar ve bu nedenle kaynaklarını sürdürmek için teşvik edilmemektedir. Bu grup tarafından yapılan harcama kalan kaynaklara ulaşmak için gerekli yakıtı sağlamaktadır!

Naturalliance en önemli hedeflerinden biri toplayıcılara doğanın zenginliğinin yerel kaynakları geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Doğal çiçekleri yeniden oluşturmayı veya yeni mantarların ekilmesi veya arazi sahiplerinin arazilerine yaban meyvelerini ekilmesini en iyi nasıl yapabilirsiniz? Bizim yardımımız ve bilimsel bulguları (örnekler ekili ağaçların mantarlardan fayda sağlamaktadırlar), biz bu ve diğer konularda yavaş yavaş kapsamlı bir rehberlik oluşturmak istiyoruz. Naturalliance aynı zamanda Bern Sözleşmesi’nin Mantar Toplama ve Diğer Biyolojik Çeşitlilik başlıklarında Avrupa Konseyi ile çalışmaktadır.

İYİ UYGULAMA. Romanya Danube Deltasında deneysel bir proje

ÜRETİM. Naturalliance sizin, yabani flora ve faunayı yeniden oluşturmakta olan uzman kuruluşlarla bağlantı kurmanızı sağlar ve böylece onların üretim sürdürülebilirliğini kullanabilirsiniz.

ÇÖZÜM. Naturalliance örneğin kaşiflere yeni türleri tanımlama ve zehirli türlerden uzak durmalarına yardımcı olmayı hedefler.

HARİTALAMA. Detaylı haritalar yeniden oluşturmaya yönelik tahmin modelleri ile birleştirilebilir. harita yazılımları iletişim fikri olarak kullanarak restorasyon çalışmalarında kırsalda yaşayan vatandaşların katılımlarını sağlayabilirler.

 
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu