Ormancılık: İyi Uygulama

Almanya'da Altın ve 'Kereste Orman Ürünleri'

Ormancılıktaki en iyi uygulama için birbirlerinden oldukça farklı iki örnek arasından seçim yapmak imkansız oldu. Diğer fikirlerle kaynaymış durumda, ikisi de burada.

50 yıllık kayın plantasyonu
50 yıllık kayın plantasyonu

Yoğun ormancılık bir ya da iki ağaç türünün önceki hallerini üretmekle ilgilenir. Bu üç ekin genellikle pek çok yaban hayatı türlerinin sağ kalması için küçük çeşitleri sunar. Yırtıcı hayvanlarının bulunmadığı ortamlardaki bazı böcek zararlılarının gelişmesi gibi durumlar, koruma maliyetlerinin çıkmasına sebebiyet verebilir. Zararlı idaresinin faydaları da olabilir. Çay keklikleri besin sıkıntısı çektiklerinde kayın gençliklerine dadanırlar. İzole halde bulunan gençlik meşcereleri dışındakilere ağaç kabuklarını soyarak zarar verirler.

Kayın meşcerelerinin çeşitliliği ağaçların yaşlarına göre artar, ama öz odun kütüğü yaşla birlikte beyaz renkten koyu renge dönüşür. Bu durum, standarda uymayan odunların fiyatlarının düşmesinden kaçınmak için ağaçların 80 yaşında kesilmesini teşvik etti. Buna rağmen, özellikle Orta Doğu’daki yüksek kaliteli “German Gold” mobilya gibi koyu odunlardan verimli faydalanma ödülleri talep yarattı. Bu talep Saar-Hunsrück ve Westeifel gibi Almanya’nın batı kısımlarında renkli eski odunun değerini artırdı.

İsveç'te meyve ve mantarlar Keresre Dışı Ahşap Orman Ürünlerini oluşturur
İsveç'te meyve ve mantarlar Keresre Dışı Ahşap Orman Ürünlerini oluşturur

Yeni pazarlar yaratan ödüller ağaç ekinlerinin doğa dostu yönetimlerini teşvik etmek için en iyi uygulamadır. Bir diğer uygulama da “Kereste karşıtı Orman Ürünleri” söylemiyle pazar değerleri bilincinin yükseltilmesidir. Dünya bankası Akdeniz çevresindeki ürünlerin değerini incelemiş ve Güney Avrupa’daki ülkeler için hektar başına yıllık 41€ ortalamasını bulmak için ve odun, mantar, hayvan yemi, bal ve diğer NTFPlerin değerleri hakkında tahminde bulunmuştur. Ürünlerin rekreasyonel boyutlarından ve av alanlarının rekreasyonel kullanımlarından sağlanan faydalar, bu değerleri artırma eğiliminde olacaktır. Burada görev yerel topluluklara sağlanan faydalardan, toprak sahipleri için en iyi değeri elde etmektir.

 
Web üzerinde
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu