Su Ürünleri: İyi Uygulama

İsveç'te Harka Gård sulak alanı
Harka Gård'de yapay sulak alan
Harka Gård'de yapay sulak alan

İsveç'teki Harka Gård sulak arazisi meşhur yaban hayatı biyologu Profesör Vidar Marcström tarafından Baltık Denizini etkileyen bir sorunu ele almak amaçlı yaratıldı. Baltık Denizi tarım nedeniyle nitrojen ve fosforun ortamdan uzaklaşması da dâhil olmak üzere kirlilik nedeniyle kötü etkilendi. Bu kirliliği azaltmak için bazı kıyısal su yolları üzerinde barajlar inşa edildi ve böylelilikle kirliliğin iç bölgelerde toplanması sağlandı. Ancak barajlar yumurtlayan balıkların ihtiyacı olan göçe zarar verebilirler.

Marcström metodu barajların başlangıçta dolup bitişte de boşalmasına izin veren, ana suya paralel geniş ve sığ bir kanal açılmasıdır. Ana dere suyun birazını alıkoyabilir, ancak akışın esas kısmı kanalın içindeki vejetasyonu zenginleştirmede nitrojen ve fosfor besinlerini depolayabilmek için yavaşlatılmıştır. Bitkiler için mükemmel büyüme koşulları ile bağıntılı balık ve ördekleri besleyen omurgalılar; her ikisi de gelir elde etmek için hasat edilebilir. Dahası kanaldaki vejetasyon çok sıklaştığında, bütün kanal boşaltılıp çiftlik alanı kompostu olarak kullanılmak üzere vejetasyon oradan temin edilebilir.

Sulak alanlar dalıcı ördekler için ideal bir yaşam alanıdır
Sulak alanlar dalıcı ördekler için ideal bir yaşam alanıdır

Bu su ürünleri yetiştiriciliği tekniğinin uygulanması doğal sulak alanlardakinden daha esnektir. Kanal bitki büyümesini maksimuma çıkarmak için yalnızca 40-50 cm derinliğinde olduğundan, bu teknik en çok sadece taşkın yataklarında rastlanan oldukça düz yüzey koşullarına uygundur. Bununla beraber İsveçli yetkililer bu metodun uygulanabileceği yerlere yapı için %90 ödenek hazırlamışlardır.

 
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu