Köpek Yönetimi: İyi Uygulama

İtalya ve Hırvatistan'da Gri Keklikler ile Köpekleri Eğitmek
Ödüller yarışmalara güçlü bir motivasyon sağladığından korumaya katkıda bulunurlar
Ödüller yarışmalara güçlü bir motivasyon sağladığından korumaya katkıda bulunurlar

Çil kekliği birçok çiftliğe faydası dokunmuş bir av kuşudur. Günlük yüzlercesi avlanabilir. Köpekler, vuruş için keklikleri bulmakta kullanılırdı. Ama en önemlisi özellikle itaatkâr olmayan köpeklerin doğan avlanma için gerekli antrenmanı yapabilmeleriydi.

Yoğun çiftlikleşmeler keklikler için kötü sonuçlanıyor olsa da; eğer azaltılmış çiftlik gelirleri telafi edilirse, çiftçiler keklikleri (ve az ihtiyaçlı diğer bitkileri ve hayvanları) devam ettirmek için alan yaratabilirler. İtalya Udine'de yerel topluluk, keklikleri korumak için üç alan zonu organize ederek toprak sahipleriyle birlikte çalıştı. En iyi habitatın olduğu zonda; köpekler keklikleri yakalamak için değil, bulmak için eğitildi. Böylece keklikler korunmuş oldu. Orta zonda; keklik avlamayı büyük başarı olarak gören doğan avcıları, çiftçilere zararı ödedi. En dış zon ise sadece vuruş içindi.

Hırvatistan Zadar'da patikalında izleme köpekleri
Hırvatistan Zadar'da patikalında izleme köpekleri

Hırvatistan'ın Adriyatik kıyılarında bulunan Zadar'da, av köpeklerinin denemeleri bile çil kekliklerinin korunması için gerekli güvenlik önlemleri masraflarını karşılıyor. İtalya, Fransa ve İspanya'dan gelen köpek sahipleri, İngiliz ve Kıtasal köpek ırklarını yarışmalara hazırlamak için profesyonel köpek eğiticilerine günlük 90€ ödüyorlar. Denemeler 20 güne kadar çıkabilir, günlük giriş 35€ ve her gün 200 köpekten fazlası katılıyor. Böylece yerel otel ve restoranlara hatırı sayılır bir destek de sağlanmış olunur.

 
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu