Su Ürünleri

Açık deniz balık çiftlikleri Avrupa’da yaygın olarak uygulamaktadır.
Açık deniz balık çiftlikleri Avrupa’da yaygın olarak uygulamaktadır.

Sulak alanlar, hem karasal hem sucul özellikleri gösteren alanlar, yağmur ormanlarına rakip olacak derecede verimli alanlardır. Avrupa’da sulak alana sahip ülkeşerde koruma statüsü yüksek olan türler yer almaktadır. Sellerden korunmada da sulak alanların ayrı bir önemi vardır. Ancak, Avrupa birçok sulak alanını geçtiğimiz yüzyılda kaybetmiş durumda.

Su kültürcülüğü mesela balık çiftlikleri küçük sulak alanların, yoğun besin hasatından ziyade diğer birçok türün varlığının da yararına olabilir. Aslında, modern teknoloji balık çiftliklerinin açık denizlerde de kapalı sistemlerde yapılmasını mümkün kılmaktadır. Yoğun kıyı balık çiftlikçiliği sosyal ve ekonomik avantaj sağlamasına rağmen asıl zor olan bu uygulamaların yabanıl türlerin korunmasına da destek vermesini sağlamaktır.

İYİ UYGULAMA. İsviçre’de ki insiyatif tarımsal sulamanın atık sularından elde edilen yapay sulak alanların hem balıkçılık hem de avcılık için nasıl yararlı bir halde kullanıldığını göstermektedir.

ÜRETİM. Naturalliance, sulak alanların restorasyonu için destekleyici ekonomi bilgilerini ve teknikler bilgiyi toplayacaktır.

ÇÖZÜM. Farklı sucul ortamlar doğa korumaya nasıl destek sağlar?

HARİTALAMA. Sulak alanlar sel baskını yönetimi açısından önemlidir. Aynı zamanda sulak alanların özelliklerini ortaya çıkarmak doğanın zenginliğini korumak için önemlidir.

 
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu