Bilim: İyi Uygulama

Avrupa Sürdürülebilir Kullanım Uzman Grubu tarafından tasarlanan projeler

Doğanın zenginliğinden faydalanmak için bir çok bilimsel yöntem vardır. Araştırmalar doğanın korunmasını teşvik etmek için, doğanın değerini gösterebilir. Çalışmalar da teşviklerin pratik korumaya kaydırılmasına yardımcı olabilir. Dünya Doğayı Koruma Derneği (IUCN) Avrupa Sürdürülebilir Kullanım Uzman Grubu üyeleri Naturalliance hazırlamak için projeler üretti.

Geyik gözlemleri (solda) ve habitatlar (sağda), yerel İngiliz topluluk sakinleri tarafından haritalandı.
Geyik gözlemleri (solda) ve habitatlar (sağda), yerel İngiliz topluluk sakinleri tarafından haritalandı.

Avrupa Komisyonu bu projelerde birlikte çalışan birçok ülkeden bilim adamlarını finanse etti. Projelerden bir tanesi doğa zenginliklerine dair yapılan aktivitelerde 30 milyon üzerinde katılımcı buldu ve olta ile balıkçılık, avcılık ve kuş gözlemleme için Avrupa’da her sene en az 40 trilyon € harcandı. Bir diğer proje de bize, yaban ürünlerini toplayan, uygulama için kırsal alanları kullanan ya da evde bakmak için yaban hayatını besleyen kırsalda yaşayan insanların sayısının arttığını gösterdi. Bu durumla ilgili çalışmalar, böyle insanların türleri izleme ve yerel habitatları haritalama işleriyle oldukça ilgili olduklarını belirtti. Dahası zararlı doğa etkilerine engel olmak için değerlendirmeleri en çok yapan yetkililerin ülkeleri, kırsal idarelerin doğal kaynak değerlerini en çok fark ettiği gibi olma eğilimindeydi.

Naturalliance doğa zenginliğini etkileyecek kararları ve bu kararların sonuçlarını kaydeden yurttaş bilimlerin desteklenmesini sağlayacaktır. Bilgi değişimleri haritalama sayesinde olacak. Bu nedenle bilimsel eğitimi olmayan yöneticiler tarafından en çok kullanılan 10 model dikkate alınarak, başlangıçta haritalama araç ve gereçleri ile tarımcılık, olta ile balıkçılık, rezervler, hükümet ve topluluklar için fırsatlar sayfasında bazı linkler sağlıyoruz. Her kullanıcı profiline uygun başka modeller de sağlamak istiyoruz. Bilim için fırsatlar adı altında listelenen bu modeller bir gün uygun hale gelebilir. Lütfen TESS veri tabanına başkalarını eklemek için yardım edin. Bunun için ve İlham verici vatandaş bilimi bağlantıları aşağıdadır.

 
Web üzerinde
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu