Olta Balıkçılığı: İyi Uygulama

Hollanda'da olta balıkçılığı ile koruma

Doğanın zenginliklerini eski haline getirmede ihtiyaç duyulan araştırma ve organizasyon için ödenek bulmanın zorluklarından biri uygulama sırasında birçok insana fayda sağlamasına rağmen, bu faydaların küçük olmalarıdır. Küçük katkılar koruma merdiveninin her basamağından toplanabilir mi?

Sportvisserij Nederland ile araştırma, eğitim ve restorasyon
Sportvisserij Nederland ile araştırma, eğitim ve restorasyon

Hollanda'da hükümet, balıkçılığın yenilenmesine katkıda bulunan yaklaşık 2 milyonu aşkın olta balıkçılığı yapanlar için bir yol buldu. 550 000 civarı olta balıkçılarının sahip olduğu VISpas için, hükümet 18 yaş üzeri olta balıkçılarından olta balıkçıları kulübüne yıllık ruhsat miktarı olarak 40€ istedi. Miktarın bir kısmı (yıllık 7 milyon €) olta balıkçılarının devlet idari kolu ile özel balıkçılık kulüplerini aynı yerde birleştiren Sportvisserij Hollanda kuruluşuna ayrılmış. Bu gelir yaklaşık 40 ekolojik ve hidrolojik araştırmacılar, mühendisler ve eğitim ekibinin işe alınmasında kullanılıyor. Bu ekip Hollanda’da suda yaşayan yaban hayatı kaynaklarını yenilemek ve olta balıkçılarını eğitmek için çalışıyor. Sportvisserij Hollanda olta balıkçılığı hakkında Hét Visblad adında aylık bir dergi yayınlıyor. Ayrıca balık araştırmacıları ve balıkçılık idareleri için üç ayda bir dergi yayınlıyor ve Vis TV adında kendilerine ait bit televizyon programlarımı da mevcut.

Hollanda'da bir buçuk milyon genç olta balıkçısının % 30'u kızlardan oluşmaktadır.
Hollanda'da bir buçuk milyon genç olta balıkçısının % 30'u kızlardan oluşmaktadır.

Hollanda’da, bir yandan suyun akışını düzenlerken, diğer yandan da balıkların üremesini engelleyen yasaklar önemli bir problemdir. Çoğu balık besince zengin ve küçük balıklar için güvenli yerlere yumurtlarını bırakmak için göç eder. Somon balığı üremek için uzak yerlere giderken, diğer birçok tür yakın mesafeleri tercih eder. Hollanda suları boyunca balık göçüne olanak sağlayan bu yeni örgütün işi balıklara zarar vermeden, elektrik üretimi için suyun akışına izin veren yeni türbinlerde bir endüstri yarattı.

 
Web üzerinde
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu