Rezerv Yönetimi

La Gomera üzerinde Laurel Orman rezervinde suyu kaynakları ve kadim yaşam alanları
La Gomera üzerinde Laurel Orman rezervinde suyu kaynakları ve kadim yaşam alanları

Yoğun şehirleşme ya da değişen alan yönetiminin olduğu dönemlerde, nadir olan türlerin ve yaşam alanlarının saklanması için gereken en temel çalışma doğa korumadır. Yerel toplumlara uygun olan yönetimlerle, rekreasyon için bir hazine olabilecek ve geleneksel arazi yönetiminin yapıldığı alanlar korunabilir. İdeal olan koruma şekli korunan kültürel bilgilerin ve türlerin daha sonra korunan alanlar etrafında oluşturulan tampon bölgelerde yaygınlaştırılması ve hatta bunun da ötesine giderek yeşil ağların oluşturulmasıdır.

Bu gibi çıktıları elde etmek için sosyal hassasiyeti göz önünde bulunduran dikkatli planlamanın yanı sıra ekolojik anlayışı gerektirir. Bu planlama çoklu alan kullanımı ile topluluğa yararı ve dolayısıyla onların destekleri için önemlidir. Naturalliance koruma-kullanma dengesini destekleyecek, katı korumacılığın maliyetini azaltacak ve doğal zenginlikleri artıracak uygulamaları içerir.

İYİ UYGULAMA. Estonya'dan korunan alan yönetimiyle fayda sağlayan yerel topluluk örneği.

ÜRETİM. Korunan alanlar genellikle belirli türlerin faydasına gerçekleştirilen alan yönetimleri olmuştur geçmişte ve bu, bu yüzden bu yönetimin ve paylaşılan bilincin kaydına bağlı olabilir.

ÇÖZÜM. Korunan alanlar yabancı türlerden ya da etrafındaki yıpratıcı alan yönetimlerinden etkilenmektedir. Naturalliance diğer alanlarda daha önce yaşanan benzer sorunları ve bunların çözümüne yönelik bilgileri derleyecektir.

HARİTALAMA. Haritalama, türlerin ve yaşam alanlarının, korunan alan yönetimine ve dış baskılara nasıl cevap verdiğini değerlendirmemizi sağlar. Bu ziyaretçi sayılarını ve rotalarını en iyi şekilde planlayabilmemizi ve diğer etkileri azaltmamızı sağlar.

 
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu