Koerte kasvatamine: Parimad näited

Koerte väljaõpetamine nurmkanade abil Itaalias ja Horvaatias
Auhinnad on tugevaks motivaatoriks võistlustel, mis aitavad looduskaitsele kaasa
Auhinnad on tugevaks motivaatoriks võistlustel, mis aitavad looduskaitsele kaasa

Nurmkana on jahilind, kes leidis toitu teraviljapõldudelt ja jahimõisates võis neid igapäevaselt küttida. Kasutati koeri, kes pidid nurmkanad jahimeeste jaoks üles otsima, erilisi oskusi aga nõudis koerte väljaõpetamine pistrikujahiks, sest selleks pidid nad olema eriti kuulekad.

Kuigi intensiivne põlluharimine on olnud nurmkanade jaoks halb, võivad põllumehed kasutada maid ka nurmkanade (samuti teiste sarnaste vajadustega taimede ja loomade) eest hoolitsedes, kui talumaadelt saadava sissetuleku langus kompenseeritakse. Itaalias Udines on kohalik kogukond teinud maaomanikega tööd ja seadnud nurmkanade kaitsmiseks sisse kolm maakasutuse tsooni. Parimate elupaikade tsoonis kaitstakse nurmkanu, õpetades koeri neid leidma, kuid mitte kinni püüdma. Keskmises tsoonis maksavad põlluharijatele kompensatsiooni pistrikujahi pidajad, kelle jaoks on isegi üks kinnipüütud nurmkana suur saavutus, ning välimises tsoonis tohib püssidega jahti pidada.

Jahiloomale osutav koer harjutustel Horvaatias Zadaris
Jahiloomale osutav koer harjutustel Horvaatias Zadaris

Horvaatia Aadria mere rannikul paiknevas Zadaris toob juba ainuüksi jahikoerte väljaõpetamine sisse piisavalt, et tagada nurmkanade kaitse. Koeraomanikud Itaaliast, Prantsusmaalt ja Hispaaniast maksavad professionaalsetele koerakoolitajatele 90 eurot päevas selle eest, et nende Inglise ja Mandri-Euroopa pointereid näitusteks ette valmistataks. Koolitus kestab kuni 20 päeva, päevapilet on 35 eurot, iga päev võib kohal olla üle 200 koera. Peale selle toob see vägagi arvestatavat sissetulekut ka kohalikele hotellidele ja restoranidele.

 
toetab
TESSi logo Ühenduse Game and Wildlife Conservation Trust logo Anatrack Ltd. logo Tero Consultingu logo COUNT Partner International Union for Conservation of Naturen logo