Invasiivsete võõrliikide majandamine

Himaalaja balsam (Impatiens gladulifera) levib kergesti vooluveekogude abil ja tõrjub kohalikku taimestikku; taga vasakul on ka Jaapani konnatatar (Fallopia japonica) (kliki pildil selle suurendamiseks, ← tagasi).
Himaalaja balsam (Impatiens gladulifera) levib kergesti vooluveekogude abil ja tõrjub kohalikku taimestikku; taga vasakul on ka Jaapani konnatatar (Fallopia japonica) (kliki pildil selle suurendamiseks, ← tagasi).

Invasiivsed võõrliigid on loomad ja taimed, mis on kogemata või tahtlikult asustanud loodusliku keskkonna, kus neid tavaliselt ei leidu, ja millele nad tekitavad oma levikuga tõsiseid negatiivseid tagajärgi. Mõned on sisse toodud kogemata, näiteks imporditud toodetes nagu puit, või pilsivees mis pumbatakse laevadest välja. Kuid väga palju on tahtlikult sisse toodud atraktiivseid taimi või loomi. Inimesed on liike ümberasustanud teadlikult aastatuhandete jooksul, sh kogemata (nt rotid) või toidutaimede ja -loomadena. Paljudel juhtudel sellised põllukultuurid või aialiigid vajavad hoolikat kasvatamist ja ei levi uude keskkonda. Kuid mõned liigid levivad kiiresti ja tekitavad sellega inimestele suuri kulutusi kas kahjuritena või looduslike kohalike liikide väljatõrjumisega.

Aastane kulu sissetungivate võõrliikide majandamisele ületab Euroopas 12 miljardit €. Euroopa Komisjon on vastu võtnud direktiivi tuntud invasiivsete liikide sissetoomise vältimiseks ning annab juhised juba olemasolevate liikide tuvastamiseks, majandamiseks ja hävitamiseks. Kohalike inimeste abi on oluline nende liikide kindlakstegemisel ja kui võimalik, nende kõrvaldamisel, enne kui nad jõuavad paljuneda. Kui seda ei tehta, siis need liigid levivad laiemalt ja neist lähtuvad probleemid muutuvad hullemaks: järgmisel aastal katavad nad nii maa- kui veepinna või on samal ajal hävinud mõned kõigi poolt armastatud kohalikud liigid.
PARIM NÄIDE sisaldab linke enamale teabele selle probleemi kohta ning Euroopa kõige problemaatiliste liikide kohta nii, et nad oleksid äratuntavad, neist teatatakse ning nad kõrvaldatakse.
KAARDISTAMINE ja kõrvaldamine on edukad, kui tegevust koordineerivad kohalikud omavalitsused ja klubid.
Palun REGISTREERU ja võimalusel ANNETA, et aidata meil koostada juhised kogukondadele ja haldajatele invasiivsete võõrliikide kõrvaldamiseks kogu Euroopast.

 
toetab
TESSi logo Ühenduse Game and Wildlife Conservation Trust logo Anatrack Ltd. logo Tero Consultingu logo COUNT Partner International Union for Conservation of Naturen logo