Poľovníctvo

UNESCO uznáva sokolníctvo, s dravcami ako je tento cvičený jastrab, ako kultúrne dedičstvo
UNESCO uznáva sokolníctvo, s dravcami ako je tento cvičený jastrab, ako kultúrne dedičstvo

Ak by sme posudzovali zvyky našich najbližších živočíšnych predkov, lov je taký starý ako samotné ľudstvo. V európskych krajinách tvoria poľovníci 1-8% populácie. Väčšinou lovia strelnými zbraňami, ale niekde je populárny lov lukom a tradične sa využívajú aj psi, cvičené dravé vtáky a fretky. V krajinách, kde poľovníci a rybári tvoria väčšinu a kde je vysoké HDP, majú všetky druhy vysoký status ochrany. Poľovníci majú najpočetnejšie zastúpenie tam, kde je nízka hustota osídlenia a veľké plochy extenzívne využívanej pôdy, čo poskytuje vhodné podmienky pre zver. Odborné štúdie dokazujú, že poľovníci vytvárajú ekologické prínosy starostlivosťou o biotopy, spoločenské prínosy svojim environmentálne zodpovedným prístupom a ekonomické prínosy tým, že ročne utratia za svoju vášeň približne 16 miliárd €. Kombináciou dobrej organizovanosti a vysokej individuálnej spotreby prekonávajú poľovníci v Európe všetky ostatné rekreačné aktivity, ktoré sú závislé na zdrojoch z voľnej prírody.

Aj keď niektorí ľudia odmietajú uznať pozitívne stránky poľovníctva, lov zveri môže byť sociálne udržateľný hlavne tam, kde majú poľovníci podporu od miestnych obyvateľov pri ochrane prírodnej rozmanitosti. Naturalliance by chcela pomôcť vytvoriť na miestnej úrovni takú formu spolupráce, ktorú Európska komisia už vybudovala medzi trvalo udržateľným lovom (poľovníctvom) a záujmami ochrany prírody v EÚ. Pomohlo by, ak by vlády jednotlivých štátov prijali odporúčania Európskej Charty o love a biodiverzite, kde je uvedené, ako môže lov a chov zveri prispievať k ochrane prírody; organizácie, ktoré sú členmi Naturalliance sa podieľali na príprave tejto charty pre zástupcov európskych krajín v Rade Európy. NAJLEPŠIE PRÍKLADY Z PRAXE. Vďaka hodnote lovu pre vlastníkov pozemkov, je Wildlife Estates Scheme Európskej organizácie vlastníkov pôdy (ELO) naším prvým príkladom pozitívneho vplyvu poľovníctva na divokú prírodu. PRODUKCIA. S cieľom pomôcť zlepšiť vzťahy medzi poľovníkmi a ostatnými záujmovými skupinami, Naturalliance sa zameria na vypracovanie návodov, ako zlepšiť metódy chovu zveri aby z toho prospievali aj iné druhy; tiež vás skontaktujeme s internetovými stránkami organizácií, ktoré využívajú lov zveri ako prostriedok na ochranu prírody. RIEŠENIE PROBLÉMU. Veľa odborných štúdií dnes poukazuje na to, že predátory sú dôležité pre lovnú zver ako aj ďalšie druhy. Preto sa budeme sústreďovať na efektívnu ochranu a premiestňovanie predátorov pomocou neletálnych prostriedkov. MAPOVANIE. Detailné mapovanie nevyužívaných území je dôležité pre odhad vývoja populácie lovnej zveri a najmä pre kombinovanie ekonomických dopadov poľovného hospodárenia a pestovania plodín. Náš jednoduchý mapovací nástroj už bol odskúšaný pri mapovaní zveri a jej prostredia a my sa ho budeme snažiť prepojiť s ďalšími programami, ktoré by boli vhodné na sčítanie lovnej zveri a ďalších druhov. Prosím, ZAREGISTRUJTE SA, aby sme vám mohli pomôcť: - získať uznanie za vašu snahu a prácu, z ktorej majú prospech aj nepoľovné druhy; - zdieľať vaše skúsenosti výmenou za poznatky z iných krajín; - vedieť sa prispôsobiť a chrániť predátory keď sú vzácne, respektíve regulovať ich početnosť ak sú premnožené; - podporovať využívanie pôdy spôsobom, ktorý vám dá viac možností na uplatňovanie poľovníckych záujmov. Keď sa zaregistrujete, vyplňte DOTAZNÍK a dajte nám vedieť, o aké informácie máte záujem.

 
je podporovaný
TESS Logo Game and Wildlife Conservation Trust Logo Anatrack Ltd Logo Tero Consulting Logo COUNT Partner International Union for Conservation of Nature Logo