Toplayıcılık: İyi Uygulama

Avrupa'da Mantar ve Romanya'da çilek türlerinin toplanması

Mantar Toplamak için Avrupa Davranış Kodu

Akşam yemeği için yeterli.
Akşam yemeği için yeterli.

Mantar yemek, dünyanın en eski masasında yemektir. Karadaki ilk kompleks oluşum olan mantarlar, bir milyar yıl önceki evrimlerinde bitkilerden çok daha yakın akraba oldukları hayvanlardan türemiştir. Netekim, mantarlar besinlerde dönüşümü destekler, bitkilerde büyümeyi sağlar ve ekmek mayası, alkol gibi dönüşümleri yaparak, hayatın tadını çıkartmamızı sağlar.

Avrupa'da yabani mantar toplamak, avcılık ve balıkçılık gibi diğer doğal kaynaklardan yararlanmaktan hoşlananlardan çok daha yaygındır. Eğer habitatların korunması aktivitelerine katılıyor ve diğer mantar toplayanlar için de düşünceli davranıyorsanız size bu zevki veren habitatların korunması ve geri kazanımı için çok önemli olabilirsiniz.

Avrupa Konseyi Bern Sözleşmesi, bu ek’in bir parçası olduğu Mantarlar-Toplama ve Biyoçeşitlilik Şartı'nı yarattı. Bern Sözleşmesi Doğayı Koruma Uluslararası Konsey desteği (www.iucn.org); Bütün tüzükler, ileri danışmanlık ve faydalı kuruluşlara bağlantılar www.naturalliance.eu bulunabilir. En azından, aşağıdaki okuma ve basit davranış kod’una dikkat edin.

DOĞA, İNSANLAR, VE UZUN SÜRELİ KEYİF GELİŞMİŞ OLACAKTIR:

MANTARLARI TANIMLAMAK: bir alan rehberi alın ve korunan türleri, zehirli olanları belirleyin; nadir olanları değil, yerel ve bol olan türleri toplamayı tercih edin.

YÖNETMELİKLERE SAYGI GÖSTERİN: İnsan yoğunluğunun fazla olduğu yerlerde “toplamak yasaktır” bölgeleri gerekli olabilir. Bunların farkında olmalı ve uymalısınız. Özellikle doğa rezervlerinde arazi yöneticilerinden bilgi alın.

DOĞAYA SAYGI GÖSTERİN: toprak ve yaprak çöpllere dokunmadan bırakmak gerektiğine saygı gösteriniz; mantarların çıkarak sporlarını bırakmalarına izin veriniz; onların en iyi hallerini yaşamalarına izin verin; başkalarına da bu en iyi uygulamaları kullanmayı öğretin.

BAŞKALARINI DİKKATE ALIN: her zaman diğer insanları besleyecek bir kaynak bırakın (örneğin fotografçılar ve izleyen türler) yiyeceğe gereksinimi olan diğer türler için (örneğin böcekler) ve mantarın üremesi için.

ATIKTAN KAÇININ: İhtiyacınızdan fazlasını toplamayın; Mantarların yetiştiği ormanlarda “Kulvardan çıkarak” koşan, bisiklete binen veya ata binen kişileri mantarlara zarar vermekten kaçındırınız.

YOLUNUZUN BEDELİNİ ÖDEYİN: Arazi sahiplerini,faydalandığınız habitatları korudukları için teşekkür ile birlikte küçük bir hediye; gerekirse, ücretler ödemek ya da diğer katkılarda bulunabilirsiniz.

KORUMAYA YARDIMCI OLUN : Sizden istendiğinde mantarları ve habitatlarını izlemeye ve toplamaya yardımcı olun; mümkün olursa rehberlik organizasyonlarına ve koruma organizasyonlarına katılınız.

Romanya'da Sfântu Gheorghe’de Yalancı İğde hasadı.

İğde ağaçları verimli bir sarı meyve üreticisidir
İğde ağaçları verimli bir sarı meyve üreticisidir

Sfântu Gheorghe (Saint George) sadece deniz yoluyla ulaşılabilen Tuna Nehri ağzında bulunan bir topluluktur. Solungaç ağı ve çok kancalı balık tutmanın ana endüstrisi, 2006 yılında konulan mersinbalığı avı yasağından ağır bir şekilde etkilenmiştir. Tuna Nehri Deltası Ulusal Enstitüsü'nün biyologları yerel halka, vahşi hayvanlara ulaşmanın başka olanaklarını bulmada yardımcı oldu. Olanaklardan biri yiyeceklerde, meşrubatlarda ve geleneksel ilaçlarda kullanılan çokça sarı üzüm taneleri üreten kıyısal bir çalı olan çay dikenidir.

Sazlıkların hasadı hali hazırda pratik bir yerel endüstridir ve çay dikeni tanelerinin gelişen turizm endüstrisinde ziyaretçilerin tecrübelerini artırmada rol oynayabileceği hissedilmiştir. Bu nedenle yerel çocuklar Naturalliance'den uygun haritalama ve GPS araç gereçlerini kullanarak, çay dikeni bölgelerini ve hasat değeri potansiyelini tahmin üzerine bir haritalama projesi üstlendi.

Okul çocukları kaynak sınırlarını haritalamak keyif almaktadırlar
Okul çocukları kaynak sınırlarını haritalamak keyif almaktadırlar

Avrupa çapındaki birçok proje yaban bitkilerini korumaya yardımcı olan yerel topluluklara katkıda bulunmuştur. Bazı projeler, birtakım büyük uluslar arası koruma organizasyonları tarafından belirlenmiş FairWild sertifikasyon planlarında, yaban bitkilerinin sürdürülebilir kullanımları olarak kayda geçmiştir (Üretim fikirleri için sağa tıklayın). Sfântu Gheorghe'daki proje yeni bir başarı hale gelebilir de gelemeyebilir de. Çay dikenlerinin ekonomik akıbeti nasıl olursa olsun, yerel çocuklar bundan sonra bu bitkilere saygı ve minnettarlıkla bakacaklardır.

 
Web üzerinde
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu