Tarım: İyi Uygulama

Allerton Projesi

Allerton Projesi 1992'de 333 hektarlık balçıklı toprak üzerine karışık ekilebilir ve çiftlik hayvanları işi olarak kuruldu. Ekinler genelde kış buğdayı ve yulaf (konserve aşamasında satılıyor), kolza ve bahar fasulyeleri ile koyun otlaklarından oluşuyor. Çiftlik koruma ispatı niteliğinde. Koruma masrafları dâhil hesaplar, Av ve Yaban Hayatı Koruma Vakfı’nın yıllık değerlendirmesinde yayınlanıyor.

Av Yönetimi ve Yaban Hayatı Koruma

Yönetimden önce 100 hektarlık bir alanda sülünler (üstte) ve habitat yönetimi.
Yönetimden önce 100 hektarlık bir alanda sülünler (üstte) ve habitat yönetimi.

İlk yaban hayatı bolluğuna ve ava değerin biçildiği temel yıldan sonra; yuvalama kapaklarını, civcivler için böcek yemi ile kış için yemek ile saklanma yerlerini sağlayan habitatların hepsi artırıldı. Yuva predatörleri kontrol edildi ve kış avları için tahıl temin edildi. Ancak yetiştirilen avda serbest bırakma yoktu. Vahşi sülünler, ötücü kuşlar ve yabani tavşanlar üzerindeki etkileri oldukça dramatik oldu.

Ormanlık Yönetimi

Allerton odunları, ağaç, çalı ve otları bir arada tutarak birçok yaban hayatı alanına fayda sağlanmasını garantilemeyi başardı. Ayrıca ağaçlık alan, tam otomatik odun yongası yakıcısı için benzin sağlar, bu da ana binayı ısıtmada kullanılır. Böylece ekonomik fayda ve karbon emisyonlarında eksilme sağlanır. Bu yönetimi desteklemek için de Ağaçlık Alan Ödenek Projeleri aracılığıyla bazı fonlar müsaittir. Sahaya dışarıdan getirilmiş muntjac geyiklerinin nadir rastlanan orman türlerine verdikleri zarar, yerel halkla birlikte çalışarak çözüm üretmeye çalışıldı.

Yönetimden önceki (yukarıda) sayımlarda ötücü sayısı (İngiltere Biyolojik Çeşitlilik Eylem Planı türlerin) ve av ile habitat yönetimi(aşağıda).
Yönetimden önceki (yukarıda) sayımlarda ötücü sayısı (İngiltere Biyolojik Çeşitlilik Eylem Planı türlerin) ve av ile habitat yönetimi(aşağıda).

Çevre Yönetimi

Allerton av için geliştirilen yaşam alanları diğer yaban hayatı türleri içinde faydalı olduğunu göstermektedir:

• kış aylarında dikilen tohum türlerinin bir kombinasyonu ötücüler için bol yiyecek verir.

Böcek bankaları kış boyunca yaz insektisidleri için ihtiyacı azaltan ve bundan dolayı küçük kuşlar için diğer böcek yemlerinin miktarını artıran ekin zararlılarını (yeşil sinek) yiyen böcekleri korur. Ayrıca tarla fareleri ve çay kekliği gibi diğer küçük için memeliler için ideal yuva yerleri yaparlar.

Koruma burunları, rekabetçi olmayan otların sağ kalabilmelerinde rol oynayan düşük sıkışıklığa imkan veren selektif serpmenin olduğu ekin köşeleridir. Bu durum, av kuşlarının ve ötücü kuşlarının yavruları için temel besin olan böcekleri destekler ve ekilebilir nadir bitkileri zarardan korur.

Loddington'ta yabani tavşanlar (yeşil) ve yönetimden önce (üst) yerel bir karşılaştırma sitesi (kırmızı) ve yaşam alanı yönetimi (altta) ile kaydedildi.
Loddington'ta yabani tavşanlar (yeşil) ve yönetimden önce (üst) yerel bir karşılaştırma sitesi (kırmızı) ve yaşam alanı yönetimi (altta) ile kaydedildi.

Çimen alan sınırları faydalı böcekleri destekler ve kuşlar için (sarı çinte gibi) bir yuva yeridir. Aynı zamanda çalı çitleri ve hendekler ile ekilebilir toprakları fışkıran yüzey akıntılarından korur. Ayrıca toprak ve besinin su tarafından kaybını azaltan tampon şeritleri olabilirler.

Bu önlemler toprak erozyonunu azaltmak ve Su Çerçeve Direktifi altında Nehir Havzası Yönetim Planları için kirliliği yaymak adına minimum tarımla birleşiyor. Minimum tarım, fosfor ve nitrojen kaybını azaltır ve toprağın gelişimine toprak mantarı ve yer solucanının miktarını artırarak katkıda bulunur.

Allertonda Ekonomi

Gelir (üst çubuk) ve habitat çalışmalarının gelir maliyeti (alt bar) ve yiyecek  masrafları (yeşil).
Gelir (üst çubuk) ve habitat çalışmalarının gelir maliyeti (alt bar) ve yiyecek masrafları (yeşil).

Bu önlemler üretken çiftlikler için bir yandan masraflar ortaya koyarken, diğer yandan bu masrafları dengelemeye çalışır. Avdaki artış, beş atışa ve her kış tutulmuş köpek alanı girişimlerine olanak sağlamış ve yönetim ile av alanı bekçisinin maliyetlerini dengelemek için birtakım gelirler sağlanmış. Bekçinin maliyetleri atışla tamamen telafi edilemese de, iş sağlama ve yerel topluma sosyal bir bakış açısı sağlamaktadır.

 
Web üzerinde
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu