Gözlemcilik

Besleme ispinozlar için habitat kaybının yerini alabilir.
Besleme ispinozlar için habitat kaybının yerini alabilir.

2010 yılında, Avrupa’nın sekiz farklı ülkesindeki kırsal yerleşimcilere doğanın zenginliklerine bağlı aktiviteleri sorulmuştur. Yaklaşık yarısı kuşları ve diğer hayvanları, izlemek keyifli olduğu için beslediğini belirtmişler ve birçoğu da yaban hayatı izlemek için gezintiler yaptıklarını söylemişlerdir.

Naturalliance'ın öncelikli amacı böylesine zevkli aktiviteleri bir araya getiren yaban hayatının korunmasına yardımcı olmak için tüm paydaşların küçük bile olsa katılımının farkında olmadan kaybedilen doğal alanların yenilenmesinde desteği olacağını göstermektir. Rehberlik prensibi, yerel yer sahiplerinin ve toplulukların, başkalarınca keyf için tercih edilen bu doğal zenginliklerinin varlığından yarar sağlamalarıdır.

İYİ UYGULAMA. Yerel toplulukların doğa-gözleminden yarar sağladığı örneği.

ÜRETİM. Doğanın zenginliği bizim alan ve türleri nasıl yönettiğimize bağlıdır. Doğayı daha fazla insanın katkısını alarak nasıl daha değerli bir hale getirebiliriz?

ÇÖZÜM. Bazı türlerin varlığı her zaman diğer türlerin varlığından daha keyiflidir. Daha fazla keyif için türlere olan sempatinin artırılmasının birçok yolu vardır.

HARİTALAMA. Yaşam alanların haritalanması hangi yaban hayatın güvende tutulacağının ve korunacağının keşfi için önemlidir. Türlerin haritalanması hangi çabaların en başarılı olduğunu gösterir. Ne kadar yardımcı olabilirisiniz?

 
tarafından desteklenir
TESS Logosu Game and Wildlife Conservation Trust Logosu Anatrack Ltd Logosu Tero Consulting Logosu COUNT Logosu