Збирання: Найкраща практика

Збирання грибів у Європі та ягід в Румунії

Європейський кодекс поведінки для збору грибів

Достатньо для вечері
Достатньо для вечері

Споживання грибів – це споживання найстарішого продукту на Землі. Гриби більш споріднені з тваринами, ніж з рослинами, і, ймовірно, є першими складними істотами на землі. Дійсно, життєдіяльність грибів забезпечує багато корисних процесів, пов'язаних з розкладанням органічних речовин, інтенсифікацією росту рослин, а дріжджі використовують для випікання хліба та виготовлення алкоголю.

Збирання дикорослих грибів є значно поширенішим у Європі, ніж полювання чи риболовля. Якщо ви захоплюєтеся збиранням грибів, то можете зробити вагомий внесок у підтримку та відновленні багатств природи, беручи до уваги інші вигоди від грибів, і, особливо, якщо ви долучитеся до діяльності зі збереження та відновлення оселищ, які забезпечують нам ці задоволення.

Бернська конвенція Ради Європи розробила Хартію для збирачів грибів та з біорізноманіття, частиною якої є цей додаток. Під час підготовки Бернської конвенції допомога надавалась з боку Міжнародного союзу зі збереження природи (www.iucn.org); повністю хартію, посилання та лінки з корисними організаціями можна знайти на www.naturalliance.eu. Але, як мінімум, прочитайте і дотримуйтесь простого Кодексу поведінки.

ПРИРОДА, ЛЮДИ ТА ВАШЕ ТРИВАЛЕ ЗАДОВОЛЕННЯ ВИГРАЮТЬ, ЯКЩО:

ВИЗНАЧАЙТЕ ГРИБИ: візьміть польовий довідник (інструкцію) і вивчіть як ті види грибів, що перебувають під охороною, так і отруйні види; не беріть гриб, якщо ви не можете його визначити; надавайте перевагу не рідкісним, а типовим для даної місцевості видам грибів.

ПОВАЖАЙТЕ ПРАВИЛА (ЗАКОНИ): вивчіть і поважайте території, на яких не можна збирати гриби, такі території обов'язково є в густонаселених місцевостях; консультуйтеся з земельними менеджерами, особливо, на природоохоронних територіях.

ПОВАЖАЙТЕ ПРИРОДУ: зважайте на те, що ґрунт та опале листя також потребують спокою; дайте можливість грибам відкрити та вивільнити спори; дайте їм можливість визріти; навчіть інших користуватися цими та іншими правилами поведінки.

ЗВАЖАЙТЕ НА ІНШИХ: завжди залишайте одне плодове тіло для інших (наприклад, для фотографів чи тих, хто спостерігає за видами), для інших видів тварин, які харчуються грибами (наприклад, для комах), і для репродукції.

УНИКАЙТЕ ВТРАТ: не беріть більше, ніж вам потрібно; не смітіть там, де ви збираєте гриби; застерігайте інших від завдавання марнотратної шкоди грибам, такої як пробіжки «поза стежками», їзда на велосипеді та верхи в лісах, багатих на гриби.

ПО МОЖЛИВОСТІ СПЛАЧУЙТЕ ТА ВІДДЯЧУЙТЕ:подякуйте землевласникам словом або маленьким подарунком за збереження природних оселищ, від яких ви маєте користь; якщо треба, то сплатіть внески або зробіть інші пожертви.

ДОПОМАГАЙТЕ ЗБЕРЕЖЕННЮ: допомагайте вести спостереження за грибами та відновлювати їхні грибниці та оселища, якщо вас про це просять; по можливості, долучайтесь до організацій, що нададуть інструкції та допоможуть організувати збереження.

Збирання обліпихи в Сфинту-Георге в Румунії

Обліпиха щедро плодить жовті ягоди
Обліпиха щедро плодить жовті ягоди

Sfântu Gherghe (Святий Георгій) -- це спільнота в гирлі Дунаю, до якої можна дістатися лише водою. Промисловий вилов риби за допомогою великих сіток, як основа економічної діяльності, зазнав серйозних втрат 2006 року через заборону на вилов осетра. Біологи з Національного інституту Дельти Дунаю допомогли місцевим жителям знайти можливі альтернативні ресурси дикої природи. Одна із можливостей -- це прибережні кущі обліпихи, яка щедро плодоносить жовтими ягодами, що використовуються в їжу, для приготування напоїв і в традиційній медицині.

Збиральна тростини вже стало реальною місцевою промисловістю, але було висловлено припущення, що обліпиха може мати значення для розвитку туризму з метою привабити відвідувачів. Для цього місцеві діти брали участь у проекті з картування для оцінки територій зростання обліпихи і, отже, потенційної вартості її врожаю, з використанням карт і GPS обладнання, що їх надав Naturalliance.

Школярі з задоволенням користуються картами для розширення ресурсів
Школярі з задоволенням користуються картами для розширення ресурсів

Багато проектів по всій Європі приносять вигоди місцевим громадам, які допомагають, допомагаючи зберегти дикорослі рослини. Деякі з них зареєстровані як збалансоване використання диких рослин відповідно до сертифікаційної схеми FairWild деякими провідними міжнародними природоохоронними організаціями. Проект в Sfantu Gherghe може мати, а може й не мати новий успіх. Однак, незалежно від економічних результатів, всі місцеві діти відтепер дивитимуться на цей колючий чагарник з повагою і вдячність.

 
На веб-
за підтримки
Логотип "TESS" Логотип "Game and Wildlife Conservation Trust" "Anatrack Ltd" Логотип Логотип "Tero Consulting" Логотип "COUNT Partner International Union for Conservation of Nature"