Chov psů: Nejlepší praktické zkušenosti

Výcvik psů na lov koroptví v Itálii a Chorvatsku
Ceny jsou silná motivace v soutěžích, které podporují ochranu přírody.
Ceny jsou silná motivace v soutěžích, které podporují ochranu přírody.

Koroptev polní je lovný pták, kterému se velmi daří na obilních polích, takže v určitých honitbách je možné jich ulovit stovky denně. Lovečtí psi jsou cvičeni, aby při lovu koroptve zvedali, aby mohly být stříleny. Větší dovednost je však u psů vyžadována pro sokolnictví, zde musí být psi obzvláště poslušní.

Ačkoliv intenzivní obdělávání půdy je pro koroptve nepříznivé, zemědělci mohou hospodařit na půdě tak, aby koroptve (a další rostliny a živočichy s podobnými nároky na prostředí) udrželi, jestliže nižší výnos z hospodářství je kompenzován. V Udine v Itálii obec ve spolupráci s vlastníky půdy rozdělila území do tří zón. V zóne s nejlepšími přírodními podmínkami jsou koroptve chráněny a smí se využívat jen pro cvičení loveckých psů k jejich vyhledávání, nejsou však chytány. Ve střední zóně jsou zemědělci odměňováni sokolníky, pro které je každá chycená koroptev velký zážitek. Ve vnější zóně je povolen lov střelbou.

Lovecký pes v akci v Zadaru v Chorvatsku.
Lovecký pes v akci v Zadaru v Chorvatsku.

V Zadaru, na pobřeží Jadranu v Chorvatsku, dokonce jen výcvik loveckých psů přináší dostatek prostředků k ochraně koroptví polních. Majitelé psů z Itálie, Francie a Španělska platí profesionálním cvičitelům psů € 90 za den, aby připravili jejich anglické a kontinentální ohaře na soutěže. Výcvik trvá až 20 dnů, s denním vstupným € 35 a více než 200 psů se denně účastní. Mimo to je zde velmi významný příspěvek místním hotelům a restauracím.

 
je podporován
Logo TESS Logo  Game and Wildlife Conservation Trust Anatrack Ltd Logo
Logo  Tero Consulting Logo  COUNT Partner International Union for Conservation of Nature