Chov psov: Najlepší príklad z praxe

Výcvik psov na lov jarabíc v Taliansku a Chorvátsku
Ceny sú silná motivácia pri súťažiach, ktoré podporujú ochranu prírody
Ceny sú silná motivácia pri súťažiach, ktoré podporujú ochranu prírody

Jarabica poľná je lovný vták, ktorému sa veľmi darí na obilných poliach, takže v niektorých revíroch je možné ich uloviť až niekoľko stoviek denne. Lovecké psy sú cvičené, aby plašili jarabice a tieto mohli byť strieľané. Väčšia šikovnosť u psov sa vyžaduje pri sokoliarstve, kde musia byť psy obzvlášť poslušné.

Aj keď intenzívne obrábanie pôdy je pre jarabice nevhodné, poľnohospodári môžu pôdu využívať tak, aby tam jarabice (a ďalšie rastliny a živočíchy s podobnými nárokmi na prostredie) udržali, pokiaľ je nižší výnos z hospodárenia kompenzovaný. V Udine v Taliansku rozdelila obec v spolupráci s vlastníkmi územie na tri zóny. V zóne s najlepšími prírodnými podmienkami sú jarabice chránené a môžu sa využívať len na výcvik psov na ich vyhľadávanie, ale nie sú lovené. V strednej zóne sú poľnohospodári odmeňovaní sokoliarmi, pre ktorých je každá ulovená jarabica veľkým zážitkom. Vo vonkajšej zóne je povolený lov strelnou zbraňou.

Lovecký pes v akcii v Zadare v Chorvátsku
Lovecký pes v akcii v Zadare v Chorvátsku

V Zadare, na pobreží Jadranu v Chorvátsku, dokonca len samotný výcvik loveckých psov prináša dostatok prostriedkov na ochranu jarabice poľnej. Majitelia psov z Talianska, Francúzska a Španielska platia profesionálnym cvičiteľom psov 90 € za deň, aby pripravili ich anglické a kontinentálne stavače na súťaže. Výcvik trvá až 20 dní, s denným vstupným 35 € a zúčastňuje sa ho viac ako 200 psov denne. Okrem iného je to aj významný zdroj príjmov pre miestne hotely a reštaurácie.

 
je podporovaný
TESS Logo Game and Wildlife Conservation Trust Logo Anatrack Ltd Logo Tero Consulting Logo COUNT Partner International Union for Conservation of Nature Logo