Loodusvaatlused: Parimad näited

Kilpkonnad Türgis
Turistid ja kilpkonnad tunnevad rõõmu Çıralı randadest Olimpos-Beydağları rahvuspargis
Turistid ja kilpkonnad tunnevad rõõmu Çıralı randadest Olimpos-Beydağları rahvuspargis

Koos Vahemere randade muutumisega populaarseteks puhkekohtadeks tõusis päevakorda ka nende randade säilitamine merekilpkonnadele sobivatena. Avarama mõtlemisega turismisihtkohtades saadi aru, et võimalus kilpkonni vaadelda ja nende kohta rohkem teada saada võib meelitada kohale turiste, ning eriti Türgis haarati sellest võimalusest kinni. Tillukeses külas nimega Çıralı aitas Maailma Looduse Fondi Türgi osakond arendada ökoturismi nii, et inimeste ja kilpkonnade vahel tekiks positiivne side. Kohalik toodang on saastamise vältimiseks mahetoodang ning igasugune arendustegevus hoitakse eemal rannaaladelt, mida öösiti valvavad patrullid, kes tähistavad ära kilpkonnade munemiskohad ega lase rannal tuld teha, sest see võiks vastkoorunud kilpkonnad merest eemale juhtida. Ka turistid võivad koidu ajal aidata hiljem koorunud kilpkonni mere poole juhatada.

Merikilpkonn Caretta caretta on huvitav selle poolest, et tegemist on väga vana ja pikaealise liigiga
Merikilpkonn Caretta caretta on huvitav selle poolest, et tegemist on väga vana ja pikaealise liigiga

Ka teised, varem tugevamalt massiturismiga seostatud piirkonnad on oma kombeid muutnud, et arvestada kilpkonnade huvidega. Iztuzu rand Dalyanis on hea näide selle kohta, et kui kohalikud hotellid soosisid kilpkonnade ja mereloomade vaatlemist, siis tõi see juurde töökohti laevameestele. Sellel rannal ja ka teistel randadel korraldab Hacettepe ülikooli merekilpkonnade uurimisrühm uurimisprojekti (vt link allpool). Hea oleks, kui rohkem selliseid alasid, kus inimesed ja loomad on konkurendid, leiaks võimalusi muuta enda ohustatuna tajumine mõlemale poolele soodsaks lahenduseks.

 
Internetis
toetab
TESSi logo Ühenduse Game and Wildlife Conservation Trust logo Anatrack Ltd. logo Tero Consultingu logo COUNT Partner International Union for Conservation of Naturen logo